Mi a különbség a megbízható tenyésztő és a szaporító között?
Mi a különbség a megbízható tenyésztő és a szaporító között? Hogyan ismerjük fel a szaporítókat? Ezekre a kérdésekre kaphattok választ, ha elolvassátok jelen blogbejegyzésemet.
Mint azt már a Mely tényezők befolyásolják egy maine coon kiscica árát? című blogbejegyzésemben is leírtam a szaporítókat nem szabad támogatni. Habár olcsóbban adják el a cicákat rontják a fajta standardját, nem viszik el a kiscicákat állatorvoshoz, így sokszor beteg cica vagy a későbbiekben betegségtől szenvedő cica kerül eladásra, amelyre aztán a gazdi fizetheti a drága kezelési költségeket, nem beszélve, hogy támogatta a betegségtől szenvedő újabb cicák szaporítását.
A szaporítók egy része ketrecben tartja a cicáit, de nagy gyakorisággal már arról felismerhető, hogy szaporítóval van dolgunk, amikor meglátjuk a zsúfolt és nem éppen tiszta, koszos tartási környezetet. Emiatt nem is szeretik beengedni magukhoz a leendő gazdikat. Az esetek egy részében az apa macska nincs is jelen, mivel a „maine coon jellegű” cicák esetében ők valószínűleg nem is maine coon fajtatiszta macskák. Gyanúra adhat az is okot, ha a látogatásunk alkalmával sokfajta macska látható.
Mivel a szaporítók nem képzik magukat, így gyakran a leendő gazdi kérdéseire is kitérő válaszokat adnak.
A kiscicákat árulhatják akár piacon is egy kocsi csomagtartójában ketrecbe zárva, ingyenes hirdetési honlapokon, esetleg akciós maine coon kiscica szövegezéssel. Sok esetben nem rendelkeznek fix árral, a kiscicákra lehet licitálni.
Fontos leszögezni, hogy a törzskönyvvel nem rendelkező cica nem tekinthető maine coonnak, maximum „maine coon jellegűnek”.
Nem szabad bedőlni a szaporítóknak, miszerint törzskönyv nélkül olcsóbb a kiscica. Egy törzskönyv nem drága (2000-3000 Ft körüli összeg). Ebben az esetben semmiképp ne vegyetek kiscicát, mert így csak a szaporítók munkáját támogatjátok.
A szaporítók ismérvei
Egyes nem megbízható tenyésztők számára az a legfontosabb, hogy az aktuális divatos színű kiscicákat eladják, nem képzik magukat és nem látják el tanácsokkal a macska tulajdonosokat, akik tőlük vásároltak kiscicát. Nem érdekli őket a fajta standardja sem, ezért sok esetben rontják a cicák küllemére vonatkozó előírásokat, nem felelnek meg ezeknek.
A leendő gazdinak nagyon körültekintően kell kiválasztania a tenyésztőjét. Erről bővebben itt olvashattok. Megtévesztő, hogy egyes tenyésztők, habár rendelkeznek honlappal vagy Facebook-oldallal, járnak macskakiállításokra is, azonban nem minden esetben, de legalábbis nem minden betegségre szűretik le az állományukat.
Ellentmondásos, hogy nem minden esetben kerülnek kivonásra a tenyésztésből a valamely betegségre pozitív eredménnyel megszűrt macskák. Mivel számukra a tenyészállatok minél olcsóbb beszerzése a szempont, ezért nem tartják szem előtt a fajtanemesítést, a macskák vérmérsékletét sem.
A lelkiismeretes, megbízható tenyésztők ismérvei
Hobbi tenyésztők
A hobbi tenyésztők a minőségi munkát végző, igazi tenyésztőkhöz hasonlóan lelkiismeretes munkát végeznek. Számukra is fontos a fajta standardja és ennek megtartása. A különbség a cicákra fordított időben, illetve a macska állomány számában van.
Fajtanemesítők
Velük szemben a rendes, minőségi tenyésztők, azaz a fajtanemesítők lelkiismeretes munkával azon dolgoznak, hogy az adott fajta mind küllemben, mind pedig egészségügyileg fejlődjön. Az ilyen tenyésztők képzik magukat, tanácsokkal látják el a tőlük megvásárolt kiscicák gazdijait, tehát sok esetben rendelkeznek tenyésztői utánkövetési rendszerrel.
Rendelkeznek rendszeresen frissülő honlappal, Facebook-oldallal. A honlapon az aktuális állomány törzskönyves neve olvasható, illetve az aktuális almok fényképe is feltöltésre kerül. Otthonuk tiszta, macskabútorokkal felszerelt. Már a kiscicákat is prémium tápokkal és hússal etetik.
Fontos leszögezni, hogy a kiállításokon látható serlegek sajnos nem minden esetben jelentenek minőségi tenyésztői munkát. Ezenkívül a tenyésztői társadalom is nagyon felhígult, ezért is bír nagy jelentőséggel, hogy körültekintően válasszátok ki jövőbeni kis kedvencetek felelősségteljes tenyésztőjét, akinek fő célja a fajta jegyeinek minél magasabb szinten történő fenntartása, a fajta megőrzése.