Kiscica beszoktatása új, macskabarát otthonába
Egy négylábú családtag érkezése mindig nagy felelősséggel jár: „Te egyszer, s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél”-hangzik A kis herceg című könyv klasszikussá vált idézete.
Ez a felelősségteljes út maine coon és más fajtatiszta, törzskönyves cica esetében már a tenyésztő kiválasztásakor kezdetét veszi, majd folytatódik az otthonunk cicabarát berendezésével, a megfelelő állatorvos kiválasztásával, amelyekről mind bővebben olvashattok a megfelelő linkre kattintva.
Jelen blogbejegyzésben főként a kiscica érkezése előtti teendőkkel és az érkezést követő napok feladataival foglalkozom.
14 tipp a macskabarát otthon kialakításához
Mint azt már fentebb is említettem nagyon fontos az otthonunk cicabaráttá alakítása. Ez jelenti a következőket a teljesség igénye nélkül:
- mérgező szobanövények elajándékozása
- kábelspirál vagy kábelcsatorna a szabadon lógó vezetékekre
- késeket és egyéb éles tárgyakat nem szabad elől hagyni
- érdemes mágneses zárat vagy gyerekzárat felszerelni a szekrényajtókra, fiókokra
- a későbbi bosszúságok elkerülése érdekében érdemes mosható falfestékkel lefesteni a falakat
- bázishely kialakítása az új jövevény számára
- erkély macskabiztossá tétele
- bukó ablakok macskabiztossá tétele
- indukciós tűzhely tetejére tegyetek indukciós lapvédőt
- WC tető lehajtása
- ne hagyjatok elöl sosem olyan tárgyakat, amelyet a cica lenyelhet
- nejlonzacskót, szatyrot tilos felügyelet nélkül elöl hagyni
- törékeny dolgok elpakolása a polcokról
- gyógyszerek és tisztítószerek biztonságos helyre tétele
Bázispont kialakítása
Bázispontként leggyakrabban egy szoba szolgál. Itt helyezzük el a cicus:
- macskabútorát
- fekhelyét
- kaparófát
- szállítókosarát
- macskaalmát
- etető- és itató táljait
- elöl hagyható játékait
- macskafüvet
Fontos megjegyzés, hogy a kifejlett maine coonok mérete miatt már most vegyétek meg a legnagyobb méretű szállítókosarat és macska wc-t, illetve vizes és etetőtálakból is célszerű nagyobb méretűt venni.
Játékok esetében figyeljetek oda, hogy egy normál cicának készített játék lehet, hogy mérete miatt könnyen lenyelhető egy maine coon számára, illetve egyes interaktív etetők vagy fejlesztő játékok esetében megeshet, hogy a nagy maine coon mancs nem fér bele.
Kiscica megérkezését követő teendők
- megismertetés az új környezettel
- amennyiben van másik háziállat, akkor összeszoktatás
- kisbabával, gyerekekkel történő összeszoktatás, amennyivel van gyerekünk
- sok közös játék a kapcsolatunk elmélyítése céljából
- állatorvoshoz elvitel átvizsgálásra, chip átírásra, esedékes szükséges oltások és féregtelenítés céljából
- tenyésztő informálása
A mi történetünk
Hazaérkezés
Egy kiscica érkezését a családba nagy várakozások előzik meg. A gazdi már alig várja, hogy kiszemeltje elérje a 12-13 hetes kort, amikor is legoptimálisabb időpontban valósítható meg az elválasztás anyukájától és testvéreitől. Ne feledkezzetek meg arról, hogy ez a leendő gazdi számára várva-várt pillanat, mekkora stresszt jelent a kis bársonytalpúnak. Ennek csökkentésére számos megoldás kínálkozik, lássuk hogyan történt ez a beszoktatás a mi esetünkben.
Hazahozatalként olyan napot érdemes választani, amelyet követően még otthon tudtok pár napot maradni az új családtaggal. Én pár nap elteltével csak fokozatosan hagytam anno magára Tirust.
Érkezést követően a szállítóboxot elhelyeztem a hálószobában, azaz Tirus bázis helyén. Megvártam, míg ő jön ki a szállítódobozából, ilyenkor semmit sem szabad erőltetni, hagyni kell, hogy a saját tempójában barátkozzon meg a kis jövevény az új környezettel.
Ezt követően felfedezte a macska WC-t, amely azóta is ugyanott, a szoba egyik sarkában helyezkedik el, távol a forgalmasabb helyektől, így ezt mindig nyugodtan használhatja.
A macskabútorokról
Alvóhelyként Tiruskám kapott egy szuper házilag készített macskabútort. Ezt azóta lecseréltük egy Drapakira, amellyel nagyon meg vagyunk elégedve. A régi macskabútor fa részét és a kaparóoszlopos bútordarabját megtartottuk.
A Drapaki a régi bútor helyét foglalta el, a kedvenc kaparóoszlop pedig kikerült a konyhába, majd jelenleg a nappaliba. Ennek helyét is mindig Tirus igényeinek figyelembe vételével változtattam meg.
Sok helyen olvastam, hogy legyen egy kaparóoszlopa a cicának. Nos, én azt tanácsolom Nektek, hogy több helyen is legyen kaparóalkalmatosság, nehogy a bútorok lássák a kárát a karomélezésnek, mint történt az nálunk a konyhában, majd pedig a nappaliban.
Azt is fontosnak tartom, hogy ezek a kaparóoszlopok már az érkezéskor legyenek lehetőség szerint beszerezve, mert Tirusom például annyira hozzászokott a házilag készített gyönyörűséges zöld kaparóoszlopához, hogy a később érkezetteket, beleértve a szuper Drapakit is nem igazán hajlandó használni kaparászás céljából, pihenéshez, szunyókáláshoz viszont imádja.
Leendő maine coon gazdiknak kifejezetten javaslom a strapabíró Drapaki macskabútorokat, mivel ezek akkor sem törnek össze, ha a cica nagy lendülettel ugrik rá messziről elrugaszkodva, nagy tempóval szaladva, ez saját tapasztalat.
A macskabútort, ez is saját tapasztalat (de több más helyen is lehet olvasni) ne a lakás egy eldugott, sötét sarkába helyezzétek el, hanem lehetőleg közel az ablakhoz, hogy onnan is tudjon cicusotok macsek TV-zni. A fekhelyet úgyis ő fogja kiválasztani, nálunk kb. mindenhol is szeret aludni Tirus, beleértve a mikró tetejét és legnagyobb örömömre az ágyikómat is.
Az első éjszaka
Visszatérve az alvóhelyhez, hiába volt előkészítve mini Tirinek a szupi kis cicabútor, ő beszaladt az ágyam mögé, ahol végigsírta az egész éjszakát.
Ha ilyen fordulna elő nálatok is, akkor ne lepődjetek meg ezen, ez normális jelenség, próbáljátok meg megnyugtatni, beszélni hozzá. Ily módon tudja, hogy nincs egyedül. Szokatlan még ez az új helyzet neki.
Etetés és itatás
Az előírtak szerint a macskaalomtól messzebb helyeztem el az etető- és itató edényeket, amelyek nem egymás mellett helyezkednek el. Ezek helye az idők során kicsit alakult Tirus igényei szerint, a hálón kívül van már itató és étkező helye a nappaliban is.
Tiruskám az első este semmit nem evett, reggel már evett valamicskét miután a pálcás játékkal sikerült kicsalogatni őt az ágy mögül. Ez teljesen normális, ne ijedjetek meg tőle, ha a cicus az első pár napban nem sokat eszik és iszik, de azért figyeljetek rá oda, hogy meglegyen a kellő mértékű folyadékbevitel.
Ételként egy ideig azt az ételt kapta, amit a tenyésztőnk is adott neki. Száraz tápokat azóta is ezeket eszi, néha egy kicsit befrissítünk más ízekkel, más fajta prémium táppal, de alapjában véve nem változtattam rajta.
A nedves eledelt leváltottuk többféle macskakonzervre. Eledelváltásról, helyes táplálásról a későbbiekben olvashattok bővebben.
Amennyiben el szeretnétek térni a tenyésztőnél kapott táptól előtte mindenképp konzultáljatok a tenyésztővel. Az áttérést a cicusok érzékeny gyomra miatt csak fokozatosan lehet kivitelezni, szakemberek javasolják, hogy csak az első két hetet követően tegye ezt meg a gazdi.
Miután eltelik pár nap, megismert Benneteket bársonytalpú kis kedvencetek és már biztonságosan érzi magát a bázisként szolgáló szobában, el lehet kezdeni bemutatni neki otthonunk többi helyiségét. Látogatók is csak az első pár nap után jöjjenek cicanézőbe, amikor már megszokta mini szobatigrisetek az új otthonát.
Összességében elmondható, hogy a gazdi, azaz innentől kezdve boldog alattvaló részéről rengeteg türelemre van szükség az új családtag beszoktatása idején, illetve azt követően is. Azonban Őfelsége szeretete minden fáradozásért kárpótol.